brexit

DO JAKIEGO STOPNIA BREXIT WPŁYWA NA WZROST GOSPODARCZY WIELKIEJ BRYTANII?

23 January 2018

Geert Gielens et Frank Maet

Drugi tydzień na rynku walutowym w 2018 roku charakteryzował się nieznacznym spadkiem euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD wzrósł z 1,2076 w dniu 4 stycznia do 1,1930 w dniu 9 stycznia, pomimo szeregu wskaźników ekonomicznych, które potwierdzały siłę ożywienia koniunktury w strefie euro. Naszym zdaniem niedawny spadek kursu euro jest jedynie korektą podstawowego trendu, który będzie dla euro pozytywny.

Ożywienie wzrostu gospodarczego na rynkach wschodzących i niedawny wzrost cen surowców, wskazują na większą skłonność do podejmowania ryzyka ze strony inwestorów instytucjonalnych, co powinno w najbliższym czasie wzmocnić kurs wymiany euro. Również w dłuższej perspektywie rokowania dla euro względem dolara są korzystne, ponieważ w 2018 roku EBC ograniczy zakupy obligacji, co zmniejszy obecną różnice w polityce monetarnej pomiędzy Frankfurtem i Waszyngtonem. W ostatnich dniach pojawiły się również pogłoski, że prezydent USA, Donald Trump, rozważa wycofanie się z umowy handlowej NAFTA, co może zaszkodzić perspektywom wzrostu w Stanach Zjednoczonych, a tym samym zaszkodzi amerykańskiej walucie.

W 2017 roku funt szterling zyskał prawie 10% w stosunku do dolara. Nie wynika to jednak z wysokiego poziomu zaufania do brytyjskiej gospodarki, ale głównie z osłabienia waluty amerykańskiej. Naszym zdaniem funt szterling nie powtórzy tego wyniku w 2018 roku, ponieważ brytyjska waluta osłabi się z uwagi na szkody jakie gospodarce Wielkiej Brytanii wyrządzi Brexit.

Brexit, obciążeniem dla brytyjskiej gospodarki

W przeciwieństwie do strefy euro, brytyjska gospodarka w 2017 roku nie skorzystała z ożywienia gospodarczego na świecie. W trzecim kwartale 2017 roku PKB Wielkiej Brytanii wzrósł tylko o 1,7% w ujęciu rocznym i był najniższym wzrostem od I kwartału 2013 roku.
Kwestia Brexitu w dużym stopniu obciąża brytyjską gospodarkę, bo firmy, z powodu niepewnej przyszłości, zawieszają swoje inwestycje. Brak inwestycji przedsiębiorstw jest problemem, ponieważ Wielka Brytania już teraz boryka się ze słabym wzrostem wydajności w porównaniu z krajami strefy euro.

Ponadto, osłabienie funta brytyjskiego osłabia siłę nabywczą konsumentów, którzy nie są chętni do większych zakupów. Z silniejszego wzrostu światowego handlu w ostatnich kwartałach skorzystały jedynie brytyjskie firmy nastawione na eksport. W 2018 roku, jaki i w 2019 roku Brexit odciśnie się negatywnie na wzroście brytyjskiego PKB.

Geert Gielens Głównym Ekonomista i Frank Maet  Starszy Ekonomista z Banku Belfius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *