1405

Ochrona danych osobowych. Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoleń?

07 September 2018

Jak podał prezes UODO, szkolenia i kursy z zakresu ochrony danych osobowych powinno się wybierać z rozwagą. Dlaczego? Istnieje ryzyko oszustwa. Jak się przed nim uchronić?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwraca uwagę, by osoby zamierzające poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą ochrony danych osobowych, weryfikowały jakość szkoleń bądź kursów, w których zamierzają uczestniczyć, w tym upewniały się, kim są osoby je prowadzące.

Jak podano na oficjalnej stronie Urzędu, w ostatnim czasie do UODO dociera coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że niektóre firmy, reklamując swoje szklenia bądź kursy, w sposób nieuprawniony powołują się na udział w nich przedstawicieli Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Bardzo często jest to jedynie chwyt reklamowy, mający na celu zwiększenie atrakcyjności oferty kierowanej do osób chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i skłonić je do wydania często niemałych sum.

Dr Edyta Bielak-Jomaa, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych apeluje, by skrupulatnie sprawdzać doświadczenie firm realizujących tego typu komercyjne przedsięwzięcia i weryfikować, kto faktycznie prowadzi konkretne szkolenie bądź kurs, z którego zamierzamy skorzystać. Radzi, by pochopnie nie wydawać na nie pieniędzy, i wskazuje, że wysoka cena nie zawsze jest równoznaczna z wysoką jakością.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty warto sprawdzić, jaki jest zakres merytoryczny szkolenia bądź kursu oraz jakie są opinie na jego temat czy organizującej je firmy

Urząd Ochrony Danych Osobowych, udzielając wsparcia organizatorom studiów podyplomowych, konferencji czy szkoleń, zwraca uwagę na ich poziom merytoryczny. Dodatkowo, decydując się na udzielenie patronatu, bierze pod uwagę m.in. to, na ile dane przedsięwzięcie ma charakter komercyjny.

Wiele informacji przydatnych do weryfikacji podmiotów współpracujących z Urzędem Ochrony Danych Osobowych znajduje się na na stronie internetowej: https://www.uodo.gov.pl/pl

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *