1280x540 (3)

Otwieranie danych publicznych, wzorem Hiszpania

22 November 2018

W dniach 15-16 listopada pełnomocnicy ds. otwartości danych z 13 ministerstw, KPRM i GUS spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Polityki Terytorialnej i Funkcji Publicznej, Ministerstwa Gospodarki i Przedsiębiorczości oraz Sekretariatu Generalnego ds. Administracji Cyfrowej Hiszpanii. Delegacji przewodniczyła Agata Miazga, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych. Wszystko to, aby dowiedzieć się więcej nt. otwierania danych publicznych…

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, Hiszpania jest w czołówce państw EU i OECD pod względem otwierania danych publicznych, ich ponownego wykorzystywania, jakości danych i dojrzałości portalu. Wyznacza kierunki rozwoju dla pozostałych państw, m.in. stworzyła mechanizmy umożliwiające ścisłą współpracę sektora publicznego udostępniającego dane z firmami wykorzystującymi dane publiczne w swojej działalności. W rezultacie na hiszpańskim portalu otwartych danych (datos.gob.es) znajdziemy ponad 230 aplikacji opartych na danych publicznych.

Bardzo cenne okazały się także doświadczenia hiszpańskie w prowadzeniu regularnych badań sektora przedsiębiorstw, które korzystają z danych publicznych, umożliwiających ocenę jakości i dostępności danych, identyfikację dobrych praktyk czy modeli biznesowych.

Rozwiązania zastosowane w Hiszpanii mogą w wielu aspektach być inspiracją i modelem do zastosowania w krajowej polityce otwierania danych, a spotkania warsztatowe umożliwiły Pełnomocnikom i członkom zespołu projektu „Otwarte Dane- dostęp, standard, edukacja”nawiązanie kontaktów roboczych na poziomie eksperckim.

Artykuł oraz zdjęcia pochodzą ze strony Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacjaLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *