http://pixabay.com/

PONAD 500 MLN DOLARÓW ODZYSKAŁY WŁADZE PODATKOWE NA CAŁYM ŚWIECIE PO AFERZE PANAMA PAPERS

05 January 2018

Ponad 500 milionów dolarów odzyskały władze podatkowe na całym świecie po rewelacjach wynikających z Panama Papers, opublikowanych po raz pierwszy w kwietniu 2016 roku. Tylko w samej Hiszpanii odebrano 122 miliony dolarów w wyniku przeprowadzonego dochodzenia dotyczącego hiszpańskich rezydentów podatkowych, którzy gromadzili środki pieniądze poza granicami tego kraju. Spośród wszystkich krajów ujawnionych w Panama Papers, w sumie 15 – leżących na trzech kontynentach – podało do publicznej wiadomości kwotę podatków odzyskaną przez organa skarbowe.

Liczba 15 może wzrosnąć o kilka kolejnych krajów, w których, na podstawie danych Panama Papers, wciąż prowadzone są kontrole. W Kanadzie trwają obecnie 123 audyty, a według Kanadyjskiej Agencji Skarbowej prowadzone jest też kilka postępowań karnych. Również Korea Południowa ogłosiła, że w zeszłym roku odzyskała 1,2 miliarda dolarów nieodprowadzonych podatków, choć nie jest jasne, jaki procent z nich jest bezpośrednio powiązany z Panama Papers.

W lipcu 2017 r. Niemiecka policja federalna ogłosiła, że kupiła dane Panama Papers. Niemieccy federalni przeprowadzili kilka nalotów i jak dotąd udało im się zabezpieczyć dwa miliony euro. Duńskie organy podatkowe także nabyły z nieznanego źródła część danych Panama Papers i badają 320 firm oraz ok. 600 osób powiązanych za pośrednictwem tych informacji z Danią.

Aresztowani za pranie brudnych pieniędzy

Na początku 2017 r. założyciele panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca zostali aresztowani pod zarzutem prania pieniędzy. Nastąpiło to po nalocie na siedzibę firmy w związku ze śledztwem w sprawie największego skandalu korupcyjnego w Brazylii, znanego jako Lava Jato. Rómulo Bethancourt, jeden z prokuratorów zajmujących się zorganizowaną przestępczością w Panamie, badał domniemaną rolę Mossack Fonseca w międzynarodowej próbie korupcji. “Mamy mocne dowody w tej sprawie”, powiedział w marcu Bethancourt o dochodzeniu jego służb w Mossack Fonseca w związku z Lava Jato. Odrębne śledztwo trwa w aferze Mossack Fonseca i Panama Papers.

Premier usunięty z urzędu

International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) wciąż analizuje dane Panama Papers poszukując następnych potencjalnych nadużyć. Partnerzy ICIJ ujawnili wykorzystanie panamskiej firmy przez amerykańskiego biznesmena Jacoba Ostreichera do prowadzenia działalności gospodarczej w Boliwii. Ostreicher został aresztowany w 2011 r. pod zarzutem prania pieniędzy. Później oskarżył pewną Kolumbijkę, która pomagała mu w oszustwie. Kobieta została uwięziona, natomiast Ostericher uciekł z Boliwii. Ułatwił mu w to znany amerykański aktor Sean Penn, który pomógł w przeniesieniu biznesmena z więzienia do aresztu domowego, z którego ten ostatni zbiegł. Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń związanych z Panama Papers w 2017 roku rozegrało się w Pakistanie, kiedy to Sąd Najwyższy, w jednomyślnym głosowaniu, usunął z urzędu premiera Nawaza Sharifa. (…)

Postępowania karne przeciwko firmom powierniczym

Holenderski organ nadzoru finansowego rozpoczął postępowanie karne przeciwko kilku biurom powierniczym dzięki ustaleniom poczynionym na podstawie Panama Papers przez Trouw, holenderskiego partnera ICIJ. W rezultacie, ustawa, która reguluje zasady funkcjonowania firm powierniczych, została jeszcze bardziej uszczelniona z dniem 1 stycznia 2018 r. Wcześniej w zeszłym roku, wysłuchanie w holenderskim parlamencie zakończyło się stwierdzeniem, że doradcy podatkowi i inni pośrednicy ignorowali ducha i literę prawa, pomagając beneficjentom w ukrywaniu ich tożsamości w celu unikania płacenia podatków przez tych ostatnich.

Inne kraje, po dochodzeniu ICIJ, wdrożyły stosowne reformy. W Kanadzie rząd oficjalnie zobowiązał się do utworzenia rejestru rzeczywistych beneficjentów, chociaż nie jest jeszcze jasne, kiedy będzie on publicznie dostępny. Rząd Kanady zwiększył również budżet Kanadyjskiego Urzędu Skarbowego o ponad 500 milionów dolarów w celu zatrudnienia większej ilości audytorów i oficerów śledczych.

Czarna lista

Unia Europejska opublikowała czarną listę 17 rajów podatkowych, na której znalazła się Panama. Jednak na liście są też bardziej znane raje podatkowe, takie jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, gdzie Mossack Fonseca zarejestrował połowę firm, które założył w latach 1970-2015. Ważny krok na rzecz przejrzystości życia publicznego został zrobiony w kwietniu 2016 roku przez rząd Mongolii, gdzie zmieniono prawo dotyczące konfliktu interesów w życiu publicznym i zakazano urzędnikom państwowym oraz członkom ich najbliższych rodzin posiadania lub korzystania z kont zagranicznych. Inne kraje nie wprowadziły żadnych widocznych zmian wynikających z afery Panama Papers. (…)

Pełny tekst można przeczytać na stronie internetowej ICIJ.

Źródło: https://www.icij.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *