Cyberbezpieczeństwo ponad wszystko

12 października 2020

ECSM. Co się za tym skrótem kryje? Już jakiś czas temu październik mianowany został Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. W tym roku myśl przewodnia programu to „Pomyśl zanim klikniesz” („Think before U click”)

ECSM to skrót z j.angielskiego dla „European Cyber Security Month”, który właśnie się rozpoczął. W coroczne obchody może włączyć się każdy. Motywem przewodnim jak zwykle jest dbałość o swoje bezpieczeństwo w sieci i nietylko.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa organizowany jest przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Polską (ósmą już) koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK. Wiodącymi tematami tegorocznej edycji ECSM są kompetencje cyfrowe oraz oszustwa internetowe. Przez cały miesiąc będzie można wziąć udział w szeregu zorganizowanych wydarzeń o podanej tematyce.

Jak chronić swoje dane osobowe w sieci? Jak uporać się z internetowym prześladowaniem? W jaki sposób przeciwdziałać wyłudzaniu informacji i co to jest phishing? A czy można uniknąć włamania do poczty e-mail lub nie dać się nabrać na fałszywy sklep internetowy? – Jeśli jedno z danych pytań nurtuje Państwo, warto zatem prześledzić grafik zaplanowanych na październik wydarzeń. ENISA oraz NASK zaplanowały bowiem gamę konferencji, spotkań, webinariów i warsztatów. Wszystko to odbywające się w formule online. Wszystkie wydarzenia także są otwarte dla każdego.

Ochotnicy mają możliwość także zgłoszenia oraz zorganizowania własnego wydarzenia/spotkania. Jak zachęca Ministerstwo Cyfryzacji: „To może być inspirujący wykład o sztucznej inteligencji, lekcja dla uczniów dotycząca bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, czy warsztat o tym jak rozpoznawać fake newsy. Wszystkie inicjatywy są cenne!”

Szczegóły oraz możliwość zapisów udostępnione zostały tutaj

Wydarzenia w ramach ECSM są organizowane w innych krajach do przejrzenia natomiast tu

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *