Holenderska prasa o wizycie premiera w Strasburgu

21 października 2021

O tym, co się dzieje ostatnimi czasy w Polsce oraz roli Polski na arenie międzynarodowej rozpisują się również zagraniczne media. Tym razem temat podjął holenderski De Telegraaf.  Jak rozpisuje się dziennik: „Polski premier Mateusz Morawiecki odrzuca „szantaż” na temat praworządności w jego kraju – powiedział w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. „Musimy zbliżać się do siebie, ale zaakceptować i szanować, że istnieją różnice”. Oskarża Brukselę o „zagarnianie coraz większych uprawnień” i podkreślił, że polska konstytucja stoi ponad prawem UE.

De Telegraaf zaznacza, że „Morawiecki osobiście przyjechał do parlamentu, aby przedyskutować kryzys praworządności w swoim kraju. Przewodnicząca Komisji Europejskiej,Ursula von der Leyen, rozpoczęła debatę zapewnieniem, że komisja uważnie bada, jakie środki można podjąć wobec Polski. „Nie możemy i nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były zagrożone” – powiedziała.”

Jak dodał dziennik – „Zarząd UE ma kilka możliwości, m.in. zamrożenie unijnych pieniędzy dla Polski czy powrót do unijnego sądu. Polski plan odbudowy korony, który został przedstawiony wiosną i może przynieść krajowi 36 mld euro, wciąż nie został zatwierdzony przez komisję.”

 

Źródło: telegraaf.nl

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *