Komisja podejmuje rozmowy z piątym producentem szczepionek

25 sierpnia 2020
Knowledge Base

Komisja Europejska zakończyła dziś wstępne rozmowy z firmą Moderna na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Moderna to piąta firma, z którą Komisja zakończyła negocjacje, po Sanofi-GSK (31 lipca), Johnson & Johnson (13 sierpnia) i CureVac (18 sierpnia) oraz AstraZeneca, z którą podpisano już umowę ramową na zakup szczepionki (14 sierpnia). Planowana umowa z firmą Moderna zapewniłaby wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich. Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu wstępnie 80 mln dawek (a także opcję zakupu kolejnych 80 mln dawek) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Komisja prowadzi również intensywne rozmowy z innymi producentami szczepionek. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: Po intensywnych negocjacjach Komisja Europejska zakończyła rozmowy z piątą firmą farmaceutyczną, aby zapewnić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Inwestujemy w przedsiębiorstwa wykorzystujące różne technologie, tak aby zwiększyć nasze szanse na posiadanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek. Kontynuujemy rozmowy z innymi firmami, gdyż chcemy być pewni, że szczepionki szybko pojawią się na rynku. Europejskie inwestycje w szczepionki przeciwko koronawirusowi przyniosą korzyści całemu światu i pomogą nam pokonać tego wirusa.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Wyniki dzisiejszych rozmów z firmą Moderna pokazują, że dotrzymujemy obietnicy zapewnienia dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Cieszę się, że kontynuujemy realizację naszego celu, jakim jest dysponowanie zdywersyfikowanym wachlarzem szczepionek – jest to niezbędne do zapewnienia końcowego sukcesu i ochrony naszych obywateli przed koronawirusem.

Moderna to firma z USA, która jest pionierem w rozwoju nowej klasy szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA). To mRNA odgrywa zasadniczą rolę w biologii organizmu ludzkiego i jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji, które sterują produkcją przez komórki białek, w tym białek mogących zapobiegać chorobom lub je zwalczać.

Zakończone dzisiaj wstępne rozmowy mają doprowadzić do zawarcia umowy ramowej zakupu szczepionki, która zostanie sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami przeznaczonymi na stworzenie wachlarza potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Kontekst

Zakończone dziś wstępne rozmowy z Moderna to ważny krok na drodze do zawarcia umowy ramowej na zakup tej szczepionki, a tym samym istotny etap w realizacji europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek, przyjętej przez Komisję 17 czerwca 2020 r. Celem tej strategii jest zapewnienie wszystkim obywatelom Europy bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek wysokiej jakości w ciągu 12–18 miesięcy. W tym celu Komisja we współpracy z państwami członkowskimi uzgodniła z producentami szczepionek umowy ramowe na zakup szczepionki, zastrzegające lub dające państwom członkowskim prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionek za określoną cenę, gdy tylko dana szczepionka będzie dostępna.

Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

W tym celu od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa– globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *