Mało skuteczne zarządzanie ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w instytucjach płatniczych

22 czerwca 2023

16 czerwca br. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował  swój raport na temat ryzyka dotyczącego prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (ML/TF) związanego z unijnymi instytucjami płatniczymi. Jego ustalenia sugerują, że wspomniane ryzyka w tym sektorze, mogą nie być właściwie ocenianie i efektywnie zarządzane przez instytucje oraz organy nadzoru.

W 2022 roku EBA ocenił skalę i charakter ryzyka ML/TF w sektorze instytucji płatniczych. Wzięto pod uwagę sposób w jaki identyfikują oraz zarządzają one tym ryzykiem, a także to,  jakie działania podejmowane są przez nadzorców w celu ograniczenia ryzyka ML/TF podczas rozpatrywania wniosku o autoryzację instytucji płatniczej oraz w trakcie jej istnienia.

Ustalenia EBA sugerują, że instytucje w sektorze nie zarządzają odpowiednio ryzykiem ML/TF. Kontrole wewnętrzne AML/CFT w instytucjach płatniczych są często niewystarczające, aby zapobiec praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dzieje się tak pomimo wysokiego nieodłącznego występowania rzeczonego ryzyka, na które szczególnie narażony jest ten sektor.

Ustalenia sugerują również, że obecnie nie wszystkie właściwe organy podejmują wystarczająco dużo działań w celu skutecznego nadzorowania sektora. W rezultacie instytucje płatnicze ze słabymi kontrolami AML/CFT mogą działać w UE, na przykład otwierając się w państwach członkowskich, w których procesy wydawania zezwoleń i nadzoru w zakresie AML/CFT są mniej rygorystyczne, tak aby móc później przekazać swoją transgraniczną działalność.

Brak zarządzania ryzykiem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w sektorze instytucji płatniczych może mieć wpływ na integralność systemu finansowego UE. Prace EBA nad dostępem do usług finansowych sugerują ponadto, że brak odpowiedniego zaadresowania tych zagrożeń podważy również wysiłki czynione na rzecz poprawy dostępu instytucji płatniczych do rachunków płatniczych.

Niektóre z ustaleń dotyczą kwestii poruszonych w wytycznych EBA. Bardziej zdecydowane wdrażanie przez organy nadzoru i instytucje postanowień zawartych w niniejszych wytycznych zmniejszy ekspozycję sektora na ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Przydatne linki:

  1. Raport – EBA REPORT ON ML/TF RISKS ASSOCIATED WITH PAYMENT INSTITUTIONS
  2. EuReCA – THE EBA’S AML/CFT DATABASE
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 w sprawie ustanowienia EBA

Źródło: EBA

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *