OSTRZEŻENIE KONSUMENTÓW O RYZYKU INWESTOWANIA W KRYPTOWALUTY CFD

17 listopada 2017
Knowledge Base

Kontrakty różnic kursowych (CFD), w tym finansowe zakłady typu spread, z kryptowalutami jako podstawową inwestycją, są coraz częściej oferowane konsumentom. Są to bardzo ryzykowne produkty spekulacyjne. Niniejsze ostrzeżenie wydał Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) Wielkiej Brytanii w celu zwrócenia uwagi konsumentów na ryzyko zakupu tych produktów.
Czym są CFD oparte na kryptowalutach?
Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe, które umożliwiają spekulacje na różnicach cen danych aktywów. Są one często oferowane za pośrednictwem platform internetowych. Kontrakty CFD są zwykle oferowane z dźwignią, co oznacza, że wystarczy wyłożyć tylko część całkowitej wartości inwestycji. Jednak dźwignia ma zwielokrotniony wpływ na zmianę cen zarówno w przypadku zysków, jak i strat. Oznacza to, że konsument może bardzo szybko stracić zainwestowane pieniądze. CFD oparte na kryptowalutach pozwalają inwestorom spekulować na zmianach cen takich aktywów jak Bitcoin czy Ethereum.
Kryptowaluta to waluta wirtualna, która nie jest emitowana, ani gwarantowana przez bank centralny lub rząd. W ubiegłym roku kryptowaluty cechowała dynamiczna zmienność cen, co w połączeniu z dźwignią finansową naraża konsumentów na ryzyko poniesienia znacznych strat, a potencjalnie straty przewyższającej zainwestowane środki.
CFD oparte na kryptowalutach to bardzo ryzykowne inwestycje spekulacyjne. Konsumenci powinni być świadomi związanego z nimi ryzyka i zawsze dogłębnie rozważyć, czy inwestowanie w kryptowalutowe kontrakty CFD jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem.
Jakie są zagrożenia?
Obawy FCA dotyczące produktów CFD opartych na kryptowalutach obejmują:
• Zmienność cen: Wartość kryptowalut, a zatem wartość powiązanych z nimi kontraktów CFD, jest niezwykle zmienna. Są one podatne na gwałtowne zmiany cen z powodu nieoczekiwanych zdarzeń lub zmian nastrojów na rynku. Wartość niektórych kryptowalut spadła ostatnio o ponad 30% w ciągu jednego dnia.
• Dźwignię: Niektóre firmy oferują dźwignię w stosunku 50 do 1. Dźwignia zwielokrotnia straty i potencjalne zyski oraz może mieć znaczący wpływ na wysokość opłat. Naraża też konsumentów na stratę przewyższającą początkową inwestycję, co oznacza, że w końcowym rozliczeniu mogą oni być winni firmie pieniądze.
• Opłaty i koszty finansowania: Opłaty są zazwyczaj znacznie wyższe niż w przypadku innych produktów CFD. Opłaty mogą obejmować spread (różnicę między cenami, po których firma oferuje kupno lub sprzedaż pozycji CFD), opłaty za finansowanie i prowizje. Konsumenci powinni wziąć pod uwagę wpływ tych opłat, które mogą znacznie różnić się w zależności od firmy, na prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku.
• Przejrzystość cen: W porównaniu z realnymi walutami mogą występować znacząco większe wahania cen kryptowalut stosowanych przy określaniu wartości pozycji CFD konsumentów. Istnieje większe ryzyko, że podczas przeprowadzania transakcji konsument nie otrzyma uczciwej i dokładnej ceny za kryptowalutę.
Konsumenci powinni inwestować tylko wtedy, gdy są doświadczonymi inwestorami dysponującymi zaawansowaną wiedzą na temat rynków finansowych i w pełni rozumieją ryzyko związane z CFD i kryptowalutami.
Czy CFD oparte na kryptowalutach są regulowane przez FCA?
FCA reguluje kontrakty CFD, co oznacza, że konsumenci handlujący CFD opartymi na kryptowalutach, objęci są ochroną gwarantowaną w ramach brytyjskiego prawa finansowego. Oznacza to, że:
• firmy oferujące kontrakty CFD oparte na kryptowalutach muszą posiadać rejestrację FCA, a więc są przez FCA nadzorowane,
• skargi indywidualne można kierować do Financial Ombudsman Service (FOS),
• konsumenci mają dostęp do Financial Services Compensation Scheme (FSCS).
Jednak te zabezpieczenia nie zrekompensują konsumentom strat wynikłych z tytułu zawarcia niekorzystnych transakcji. Konsumenci powinni zachować ostrożność i zastanowić się, czy te produkty są dla nich właściwe.
CFD oparte na kryptowalutach mogą być oferowane przez firmy, które mają siedzibę w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i w związku z tym podlegają ich jurysdykcji. Jeśli konsumenci będą handlować z taką firmą, wszelkie indywidualne skargi będą musiały zostać przekazane właściwemu organowi w odpowiednim państwie EOG. Przed dokonaniem inwestycji konsumenci powinni więc sprawdzić, jakie zasady i ochrona są stosowane w innych krajach należących do EOG.
Chroń się przed oszustwami
Konsumenci powinni zachować ostrożność, jeśli ktoś kontaktuje się z nimi nagle i zaczyna nakłaniać do szybkich inwestycji lub obiecywać zyski, które wydają się zbyt wysokie, aby mogły być prawdziwe. Konsumenci powinni sprawdzać rejestr firm świadczących usługi finansowe prowadzony przez FCA. Jeśli firma nie figuruje w rejestrze, najlepiej nie handlować z taką firmą, nie przekazywać jej pieniędzy, ani nie podawać jej żadnych danych bankowych. FCA zdecydowanie zaleca, aby konsumenci korzystali z niezależnej i profesjonalnej konsultacji przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji.
Źródło: https://www.fca.org.uk.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *