Oszustwa związane z VAT: Nowe narzędzie, które ma pomóc krajom UE w rozprawieniu się z przestępcami i odzyskaniu miliardów euro

18 maja 2019
Knowledge Base

Nowy system umożliwi państwom członkowskim szybką wymianę i wspólne przetwarzanie danych dotyczących VAT, dzięki czemu można będzie wcześniej wykrywać podejrzane mechanizmy. Wprowadzenie w życie narzędzia do analizy sieci transakcji (TNA) następuje w momencie, gdy śledztwa dziennikarskie po raz kolejny ujawniły, jak wielkie straty ponosi budżet państwa w wyniku oszustw związanych z VAT, których dopuszczają się grupy przestępcze kosztem uczciwych podatników. Jest to część nieustających wysiłków Komisji na rzecz stworzenia nowoczesnego i odpornego na oszustwa systemu VAT. Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, stwierdził: Oszustwa vatowskie to dziś jeden z głównych problemów dla naszych finansów publicznych, a ich wykorzenienie powinno być priorytetowym celem rządów państw UE. Dzięki nowemu narzędziu będziemy mogli szybciej wykrywać podejrzane działania i zajmować się nimi. Postępy, jakie osiągnęliśmy, nie oznaczają jednak, że spadła potrzeba głębszej i bardziej gruntownej reformy unijnego systemu VAT, tak aby był on w stanie poradzić sobie z dużą ilością transakcji transgranicznych, do jakich dochodzi w UE .

Ponieważ oszustwa związanego z podatkiem VAT można dokonać w mgnieniu oka, państwa członkowskie muszą dysponować narzędziami umożliwiającymi im jak najszybsze i sprawne działanie. Państwa członkowskie zaczęły już korzystać z TNA, które zapewnić ma organom podatkowym szybki i łatwy dostęp do informacji o transakcjach transgranicznych. Umożliwi to szybkie reagowanie w przypadku wykrycia potencjalnego oszustwa związanego z VAT.
TNA, będące owocem ścisłej współpracy między państwami członkowskimi i Komisją, pozwoli również na znacznie ściślejszą współpracę w ramach unijnej sieci ekspertów ds. zwalczania nadużyć finansowych (Eurofisc), jeśli chodzi o wspólną analizę informacji, tak aby można było możliwie szybko i skutecznie wykrywać oszustwa karuzelowe w zakresie podatku VAT i zajmować się nimi. Pozwoli to zintensyfikować współpracę i wymianę informacji między krajowymi organami podatkowymi, a urzędnicy Eurofisc będą mogli porównywać informacje z danymi w rejestrach karnych, bazach danych i z informacjami posiadanymi przez Europol i OLAF, unijny urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych, oraz koordynować dochodzenia transgraniczne. Na spotkaniu, jakie miało miejsce wczoraj i dziś, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie nadużyć finansowych z państw członkowskich stosujących TNA uzgodnili sposób funkcjonowania tego narzędzia i wykorzystywania zebranych informacji.
Kontekst
Wspólny podatek od wartości dodanej (VAT) odgrywa ważną rolę na europejskim jednolitym rynku. Podatek VAT jest ważnym i rosnącym źródłem dochodów państw członkowskich UE. W 2015 r. przyniósł ponad 1 bln euro dochodu, co odpowiada 7 % unijnego PKB. Jeden z zasobów własnych UE również jest oparty na podatku VAT. Jako podatek konsumpcyjny VAT jest jedną z najbardziej sprzyjających wzrostowi gospodarczemu form opodatkowania.
Komisja nieustannie nawołuje do przeprowadzenia reformy systemu VAT, tak aby był on bardziej odporny na nadużycia. Poczyniono postępy w zakresie nowych przepisów dotyczących podatku VAT od sprzedaży przez internet oraz bardziej skutecznych przepisów dotyczących wymiany informacji i współpracy między państwami członkowskimi. Odnotowano jednak powolne postępy jeśli chodzi o wnioski Komisji dotyczące stworzenia unijnego obszaru VAT, który byłby przyjazny dla przedsiębiorstw i bardziej odporny na oszustwa. W październiku 2017 r. zaproponowano gruntowny przegląd obecnego systemu.

Photo Credit: EU / Jennifer Jacquemart Copyright: ©EC

  • michal

    Samo istnienie podatku VAT jest wielkim oszustwem władzy. Podatek VAT uderza w najbiedniejszych i przyczynia się do zwiększania różnic w społeczeństwie. Ten podatek sprawia, że bogaci bogacą się jeszcze bardziej, a biedni, którzy tę wartość dodaną muszą zapłacić, biednieją jeszcze bardziej. Właściciel firmy Porsche swojej żony wrzuci w koszta i tak uniknie tego podatku, a sam podatek staje się w ten sposób dodatkową marżą. Tak pogłębiają się różnice społeczne. Tak ubożsi tracą wpływ na swoje sprawy w przeciwieństwie do osób majętnych i wpływowych. Nie łudźmy się, klasa średnia nie istnieje. To że widzimy bogactwo wkoło, to tylko iluzja za wielkie kredyty.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *