Polityka nowej szansy

28 września 2020

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, z dniem 24 września br. ruszył system przyjmujący wnioski firm o wsparcie od polskiego rządu. Czym jest Polityka nowej szansy oraz kto z takiej pomocy może skorzystać?

Jak się okazuje, Polityka nowej szansy to projekt stworzony specjalnie z myślą o rodzimych przedsiębiorcach, którzy napotkali różnej maści trudności ekonomiczne, głównie w związku z epidemią COVID-19 w bieżącym roku 2020. Rząd, celem pomocy, stworzył w nowej ustawie dot. Polityki konkretne instrumenty mające stanowić wsparcie w restrykturyzacji danych przedsiębiorstw.

Budżet

Na wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych trudnościami rocznie, przez 10 lat, trafiać będzie z budżetu państwa 120 mln złotych. Dodatkowo pula ta będzie zasilona środkami z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy

Przede wszystkim przedsiębiorcy w trudnej sytuacji – poczynając od mikro, małych, średnich i kończąc na dużych firmach. Beneficjentami nowego programu wsparcia zostać mogą przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej, bądź w tacy, którzy są już w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo ci, którzy stanęli wobec groźby likwidacji.

Gdzie składać wnioski

Jak się dowiadujemy ze strony Ministerstwa, nabór wniosków ma charakter ciągły. Można je złożyć bezpośrednio w Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest operatorem programu lub w Ministerstwie Rozwoju lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP  albo drogą pocztową.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu zawierającego niezbędne elementy zawarte w Ustawie z dnia 16 lipca o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Wzór wniosków oraz wykaz dokumentacji znajduje się na stronie:

www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy

Instrumenty wsparcia

  1. Tak zwana „pomoc na ratowanie” – krótkookresowe pożyczki.
  2. Kolejny instrument to tzw. „tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy”. Podobnie jak przy pożyczkach na ratowanie – wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
  3. Ostatnia jest „pomoc na restrukturyzację” – przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan, którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Więcej informacji oraz pełny artykuł Ministerstwa do przeczytania tutaj.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *