Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: Komisja Europejska aktualizuje wykaz jurysdykcji państw trzecich wysokiego ryzyka

19 czerwca 2023

Komisja Europejska zaktualizowała wykaz jurysdykcji państw trzecich wysokiego ryzyka, które wykazują strategiczne braki w swoich systemach przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT). Dodano do niego dwie jurysdykcje: Nigerię i Republikę Południowej Afryki,  z wykazu usunięto natomiast dwie inne tj. Kambodżę i Maroko. Lista uwzględnia informacje z Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) oraz zmiany przyjęte na ostatnim posiedzeniu plenarnym FATF w lutym 2023 r. w wykazie „Jurysdykcje objęte wzmożonym monitorowaniem” („szara lista”). Biorąc pod uwagę poziom integracji systemów finansowych, jednolity rynek byłby narażony na poważne ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, gdyby UE nie rozważała dodania jurysdykcji wskazanych przez FATF do unijnego wykazu.

Jako członek założyciel FATF, Komisja Europejska jest ściśle zaangażowana w monitorowanie postępów wymienionych jurysdykcji w usuwaniu ich niedociągnięć w zakresie AML/CFT oraz w pełnym wdrażaniu ich odpowiednich planów działania, zgodnie z ustaleniami z FATF. Europejskie instytucje finansowe i inni pośrednicy, tacy jak notariusze, adwokaci oraz księgowi (zwani w dyrektywie „podmiotami zobowiązanymi”) są zobowiązani do stosowania wzmożonej czujności w transakcjach obejmujących jurysdykcje państw trzecich wysokiego ryzyka (tzw. „wymogi zwiększonej należytej staranności wobec klienta”).

Zgodnie z art. 9 dyrektywy (UE) 2015/849, czwartej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, Komisja jest upoważniona do przyjmowania i regularnego aktualizowania takiego wykazu w celu uwzględnienia informacji pochodzących od organizacji międzynarodowych i organów ustanawiających standardy w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy /CFT, takie jak FATF.

Aktualizacja wykazu jurysdykcji państw trzecich wysokiego ryzyka ma formę prawną rozporządzenia delegowanego, które wejdzie w życie po przeprowadzeniu kontroli i braku sprzeciwu ze strony Parlamentu Europejskiego i Rady przez okres jednego miesiąca (który może zostać przedłużony na kolejny miesiąc).

Przydatne dokumenty:

Źródło: finance.ec.europa.eu; riskcompliance.biz

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *