Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji wobec regulacji usług cyfrowych EU

18 września 2020

Dnia 15 września br. na stronie Ministerstwa Cyfryzacji opublikowane zostało oficjalne stanowisko urzędu wobec działań UE mających na celu pogłębienie jednolitego rynku usług cyfrowych. Jak poinformowano, Ministerstwo stawia za priorytet suwerenność i konkurencyjność cyfrową Europy.

Jak dowiadujemy się z opublikowanego artykułu zakończyły się prowadzone od 2 czerwca do 8 września, otwarte dla wszystkich europejskie konsultacje publiczne dotyczące planowanego pakietu działań w ramach aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act).

Co było tematem wiodącym?

Jak podaje Mnisterstwo, konsultacje dotyczyły czterech bardzo ważnych kwestii: bezpieczeństwo w internecie, wolność słowa, sprawiedliwość i równe szanse w gospodarce cyfrowej.

W odpowiedzi na inicjatywę Komisji Europejskiej – Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z innymi instytucjami w kraju, przygotowało stanowisko Rządu RP.

W prace nad nim zaangażowane były: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Spraw Zagranicznych i Finansów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W ramach stanowiska skupiono się na trzech zagadnieniach:

  • podzieliono się z Komisją Europejską oceną funkcjonowania dyrektywy o handlu elektronicznym i wskazano na potrzebne kierunki jej zmiany,
  • omówiono propozycje nowych regulacji dla systemowo ważnych platform internetowych,
  • przedstawiono stanowisko RP w sprawie ograniczania zjawiska dezinformacji w internecie.

[…]

Czas na zmiany

Jak dowiadujemy się z publikacji, polski rząd zauważa, że nadszedł czas, aby m.in. dokonać przeglądu zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych.

W tej kwestii wyrażono poparcie dla działań, które:

  • zapewnią większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiegną fragmentacji rynku wewnętrznego,
  • przyczynią się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci,
  • wprowadzą skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.

[…]

Komisja Europejska planuje przedstawienie, przygotowanych w ramach pakietu DSA, inicjatyw legislacyjnych pod koniec grudnia tego roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia również, że Polska nadal będzie aktywnie uczestniczyć w prowadzonych na poziomie unijnym negocjacjach.

Na stronie Ministerstwa pod danym artykułem znajduje się również do pobrania materiał z Postulatami Rządu RP ws. Aktu o Usługach Cyfrowych DSA. Link do pełnego artykułu znajdą Państwo tutaj.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *