UE i USA wspierają współpracę przeciwko atakom ransomware

24 czerwca 2022

Oprogramowanie ransomware stało się problemem globalnym, którego zwalczanie wymaga współpracy na poziomie światowym. Grono ekspertów sądowych oraz praktyków z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych uczestniczyło w dwudniowych warsztatach w Hadze zorganizowanych przez Eurojust i Departament Sprawiedliwości USA. Wydarzenie to miało na celu podzielenie się najlepszymi praktykami i zacieśnieniem współpracy w walce z atakami ransomware. Wydarzenie zostało otwarte przez przewodniczącego Eurojustu – Ladislava Hamrana oraz Asystenta Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych – Kennetha A. Polite, Jr. z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości USA.

Ladislav Hamran: „Nie ma wątpliwości, że skala, wyrafinowanie i wpływ ataków ransomware są znaczące i wpływają na wszystkie sektory gospodarki oraz ogółu społeczeństwa. Z radością przyjmujemy możliwość połączenia sił z naszymi kolegami z USA w zwalczaniu tej formy przestępczości. Poprzez trwające w tym tygodniu warsztaty wspieramy bliższą współpracę, nie tylko między władzami państwowymi, ale także między sektorem publicznym i prywatnym. Jestem przekonany, że okaże się to kluczowe w wysiłkach poczynionych na rzecz ochrony naszych obywateli przed zagrożeniami online i offline”.

Kenneth A. Polite, Jr.: „Jedynie współpracując z kluczowymi partnerami organów ścigania oraz jednostkami prokuratury w UE możemy skutecznie zwalczać zagrożenie, jakie oprogramowanie ransomware stanowi dla naszego społeczeństwa. Jestem przekonany, że amerykańsko-unijne warsztaty dotyczące oprogramowania ransomware pobudzą lepszą koordynację i współpracę w celu rozwiązania tego problemu”.

Warsztaty zorganizowane przez Eurojust i Departament Sprawiedliwości USA zgromadziły ponad 100 prokuratorów, przedstawicieli organów ścigania oraz ekspertów z sektora prywatnego i organizacji pozarządowych, reprezentujących 27 krajów. Odbyła się ona w dniach 15 i 16 czerwca w siedzibie Eurojustu, jak również online.

Uczestnicy wzięli udział w serii prezentacji i dyskusji panelowych na takie tematy, jak współpraca międzynarodowa podczas dochodzeń w sprawie oprogramowania ransomware, remediacja ofiar i ściganie organizacji przestępczych.

Swoimi doświadczeniami podzielili się prawnicy z Wydziału ds. Przestępczości Komputerowej i Własności Intelektualnej Departamentu Sprawiedliwości (CCIPS), przedstawiciele FBI, Tajnych Służb USA, Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego  (HSI), Europejskiej Sieci ds. Cyberprzestępczości Sądowej, Zespołu ds. Cyberprzestępczości Eurojustu i Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu, najlepsze praktyki i wnioski wyciągnięte z prowadzenia dochodzeń w kierunku ich pomyślnego wyniku, w tym poprzez współpracę z sektorem technologicznym i szerszym sektorem prywatnym. Funkcjonariusze organów ścigania omówili także taktykę przeciwników i najnowsze techniki śledcze.

Prokuratorzy odmówili dodatkowo istotne zmiany w prawie, w tym kwestie związane z dowodami elektronicznymi, możliwością pobierania opłat oraz względami transgranicznymi. Przedstawiciele sektora prywatnego i organizacji pozarządowych to m.in. instytut CyberPeace, Microsoft i Bitdefender.

Źródło: Eurojust

 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *