12 września br. Rada postanowiła przedłużyć o kolejnych sześć miesięcy – do 15 marca 2025 r. – sankcje wobec osób i podmiotów, które odpowiadają za podważanie lub narażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.
Obecne sankcje obejmują zakaz wjazdu do UE, zamrożenie aktywów objętych nimi osób i podmiotów oraz zakaz udostępniania tym osobom i podmiotom środków finansowych oraz innych zasobów gospodarczych. Sankcjom nadal będzie podlegać ponad 2200 osób i podmiotów. Umieszczenie wielu z nich w wykazie było odpowiedzią na trwającą, niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną napaść zbrojną Rosji na Ukrainę.
W ramach przeglądu sankcji Rada postanowiła również nie przedłużać obowiązywania sankcji wobec dwóch osób i usunąć z wykazu pięć zmarłych osób.
Po 24 lutego 2022 r. w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę UE znacznie rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Mają one w dużym stopniu osłabić bazę gospodarczą tego kraju, odciąć go od krytycznych technologii i rynków oraz w istotny sposób ograniczyć jego zdolność do prowadzenia wojny.
27 czerwca 2024 r. Rada Europejska przyjęła konkluzje, w których potwierdziła zarówno swoje stałe poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, jak i niezachwiane zobowiązanie UE do dalszego zapewniania Ukrainie i jej ludności wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo, jak długo będzie to niezbędne, i w takim zakresie, jakiego będzie wymagała sytuacja. Rosja nie może zwyciężyć.
Rada Europejska wezwała również do pełnego i skutecznego wdrożenia sankcji i do podejmowania dalszych działań zapobiegających ich obchodzeniu. Stwierdziła też, że UE jest gotowa nadal ograniczać zdolność Rosji do prowadzenia wojny.
Źródło: Rada Europejska