Międzynarodowy Trybunał Karny dołączył do ukraińsko – polsko – litewskiego zespołu śledczego (JIT) wspieranego przez Eurojust w sprawie zarzucanych poważnych zbrodni międzynarodowych popełnionych w Ukrainie

05 maja 2022

Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze dołączyło do wspólnego zespołu śledczego (JIT) w sprawie zbrodni o wadze międzynarodowej popełnionych w Ukrainie. JIT, który został powołany przy wsparciu Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust) 25 marca bieżącego roku przez Litwę, Polskę i Ukrainę, ma na celu koordynację działań oraz ułatwienie dochodzenia i ścigania sądowego w zainteresowanych państwach, a także w państwach, których sprawy mogą być postawione przed MTK.

Prokurator MTK, Karim A.A. Khan QC oraz Prokuratorzy Generalni trzech zaangażowanych państw podpisali porozumienie w sprawie pierwszego w historii udziału Biura Prokuratora w JIT. Dzięki tej umowie strony JIT i Biuro Prokuratora wysyłają jasny sygnał, że podjęte zostaną wszelkie wysiłki, aby skutecznie zebrać dowody w sprawie najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych popełnionych w Ukrainie oraz postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości, w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Głównym celem JIT jest ułatwianie dochodzeń i międzynarodowej współpracy sądowej. Porozumienie z Biurem Prokuratora MTK umożliwi szybką koordynację i współpracę w czasie rzeczywistym z krajami partnerskimi JIT, w związku z dochodzeniami prowadzonymi przez Biuro i właściwe organy krajowe.

Biuro Prokuratora MTK  jest niezależnym biurem prokuratorsko-śledczym ustanowionym przez Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego sporządzony w Rzymie dnia 17 lipca 1998 r. Po przekazaniu sprawy w Ukrainie Prokuratorowi MTK 2 marca 2022 r. przez bezprecedensowe 39 Państw-Stron, prokurator Khan ogłosił wszczęcie aktywnego śledztwa.

Podczas zeszłotygodniowego spotkania koordynacyjnego w Eurojust między partnerami JIT, MTK, przedstawicielami krajowymi państw UE w Agencji i państwami trzecimi z prokuratorami łącznikowymi w Agencji podkreślono potrzebę ściślejszej współpracy w zakresie dochodzeń w sprawie zarzucanych najpoważniejszych zbrodni o wadze międzynarodowej popełnionych w Ukrainie. Od 2018 r. Ukraina jest jednym z 10 państw spoza UE, które mają prokuratora łącznikowego w Eurojust.

Agencja będzie wspierać partnerów JIT w całym procesie pomocą operacyjną, analityczną, prawną i finansową. Eurojust zapewnia również koordynację i współpracę między wszystkimi krajowymi organami śledczymi i prokuratorskimi, które wszczęły dochodzenia w sprawie najpoważniejszych zbrodni o wadze międzynarodowej.

Źródło: Eurojust

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *