Wywiad z Edytą Zdziarską

19 maja 2021

Zapraszamy do zapoznania się z Edytą Zdziarską – naszą nową autorką oraz blogerką, którą z resztą z dumą powitaliśmy w gronie redakcji Platformy Risk & Compliance Polska. Czym zajmuje się Edyta na codzień oraz jaką wiedzę może nam przekazać w swoich postach? To wszystko oraz więcej w rozmowie przeprowadzonej przez Aleksandrę dla naszego portalu.

Edyto, raz jeszcze witamy wśród Autorów współtworzących naszą Platformę. Bardzo cieszymy się na samą myśl o możliwości współpracy z Tobą. Aby jeszcze bardziej przybliżyć Twój profil naszym Czytelnikom, chcielibyśmy zadać kilka pytań dotyczących Twojej kariery oraz wiedzy w zakresie AML.

Posiadasz godne podziwu ponad 20-letnie doświadczenie w branży usług finansowych. Spoglądając wstecz, co najbardziej dostrzegasz dzisiaj w porównaniu z tamtymi czasami?

Edyta Zdziarska: „Cechą dzisiejszego rynku finansowego jest bardzo dynamiczny rozwój. Niewątpliwie jest to związane z nowymi technologiami, dzięki którym powstają innowacyjne usługi i produkty.  Podobnie dzieje się w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Przestępcy bacznie obserwują trendy i szukają nowych sposobów na pranie pieniędzy. Zadaniem instytucji finansowych jest stworzenie takich zabezpieczeń, aby nie zostały one wykorzystane w procederze prania pieniędzy. Mocne wsparcie w tych działaniach stanowią rozwiązania informatyczne.

Gdy porównuję narzędzia, którymi dysponowaliśmy na początku funkcjonowania systemu AML, to widzę ogromną przepaść. Wiele zadań wykonywanych było manualnie a najczęściej wykorzystywanym narzędziem był Excel. Dzisiaj możemy sięgać po rozbudowane narzędzia informatyczne, wyposażone również w mechanizmy wykorzystujące uczenie maszynowe. Dzięki automatyzacji znacznie ograniczone zostało zaangażowanie pracowników w monotonne i czasochłonne zadania , zwiększyła się również skuteczność procesów AML.”

Specjalizujesz się w zwalczaniu zjawiska, jakim jest pranie pieniędzy. Jak postrzegasz funkcję strażnika instytucji? Jak jest to obecnie prawnie uregulowane w Polsce? 

E.D.: „15 maja wchodzi w życie nowelizacja Ustawy z dnia 1 marca 2018r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wprowadza ona znaczne zmiany. W szczególności dotyczą one tych podmiotów, które zostały włączone do katalogu instytucji obowiązanych jak np. niektóre biura księgowe.

Podmioty te nie mają doświadczenia w realizacji wymogów Ustawy, często nawet nie zdają sobie sprawy, że ciążą na nich nowe obowiązki. Dlatego też potrzebna jest akcja edukacyjnaCzęsto poruszam ten temat podczas konferencji poświęconych tematyce AML także w publikacjach.

Drugi temat w który jestem mocno zaangażowana, to automatyzacja procesów AML. Wymogi Ustawy są tak skonstruowane, że nie widzę możliwości aby móc je rzetelnie realizować bez wsparcia narzędzi informatycznych. Dlatego też, pomagam instytucjom w zdefiniowaniu potrzeb i doradzam w wyborze odpowiednich rozwiązań IT oraz w procesie ich wdrożenia.”

Jak surowe są obecnie organy regulacyjne?

E.D.: „W przypadku dużych instytucji finansowych kary za niestosowanie przepisów AML, dochodzą nawet do 3 700 000 zł. Na stronie Ministerstwa Finansów dostępne są komunikaty dotyczące informacji o nakładanych karach administracyjnych, orzekanych zgodnie z Ustawą AMLNa podstawie publikowanych treści, można dowiedzieć się jakie instytucje są najczęściej karane oraz jaka jest wysokość nakładanych kar pieniężnych.”

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że instytucje finansowe będą stopniowo stawały się tzw.przedłużeniem rządu? Oraz, kto wówczas ponosiłby tego koszt?

E.D.: „Zakres obowiązków wynikających z Ustawy AML stale poszerza się i wszystko wskazuje na to, że trend ten zostanie zachowany.

Instytucje obowiązane, muszą zapewnić zasoby ludzkie oraz narzędzia, które pozwolą na realizację wymogów prawnych. Koszty niewątpliwie poniosą klienci.”

Czy posiadasz rady dla młodych ludzi, którzy chcieliby pracować jako oficer CCD, AML lub KYC? Jeżeli tak, to czy moglibyśmy Cię poprosić o podzielenie się nimi z naszymi Czytelnikami?

E.D.: „Obecnie wiele uczelni posiada programy, które przygotowują do roli analityka Compliance i AML. Zajęcia prowadzone są przez praktyków, którzy doskonale znają specyfikę obszaru AML. Warto skorzystać z tej wiedzy. Przyznam, że w moim przypadku wejście w obszar AML, nie było planowaneNiewiele wiedziałam na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy, gdy weszła w życie Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. Dla całego sektora bankowego był to czas oswajania się z nowymi przepisami i obowiązkami. Wtedy właśnie, pracując w banku PKO BP, zostałam wytypowana do roli koordynatora odpowiedzialnego za realizację przepisów Ustawy w regionie małopolsko-świętokrzyskim. Praca w banku, pozwoliła mi dogłębnie zrozumieć jaką rolę odgrywają instytucje finansowe w systemie zapobiegania praniu pieniędzy. Nauczyłam się też jak należy czytać i interpretować zapisy Ustawy.

Swoją perspektywę poszerzyłam, przechodząc do branży IT, gdzie pracowałam nad stworzeniem i rozwijaniem narzędzi informatycznych wykorzystywanych do przeciwdziałania praniu pieniędzy i nadużyciomWspółpracowałam z wieloma instytucjami obowiązanymi, wdrażając rozwiązania znacznie ułatwiające realizację wymogów prawnych. Dzisiaj zajmuję się świadczeniem usług doradczych i szkoleniowych w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przygotowuję instytucje do realizacji obowiązków wynikających z Ustawy AML, poprzez opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu AML, na który składają się zarówno procedury jak również narzędzia informatyczne.

Bardzo cenię sobie możliwość współpracy ze studentami. Swoją wiedzą dzielę się również podczas konferencji, szkoleń i warsztatów, poświęconych tematyce AML. Przedstawiając swoją ścieżkę kariery, chcę pokazać, iż obszar AML daje wiele możliwości. Wybierzmy ten kierunek, który jest najbardziej spójny z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami.

Albo, jak w moim przypadku, spróbujmy kilku.”

Dziękujemy!

E.D.: „Dziękuję. Jest mi niezmiernie miło, że dołączyłam do grona znanych ekspertów i wraz z nimi mogę tworzyć przestrzeń dedykowaną dla wszystkich specjalistów zajmujących się ryzykiem i zgodnością na rynku polskim. Zapraszam do śledzenia mojego bloga, funkcjonującego na Platformie Risk & Compliance Polska oraz profilu na LinkedIn.”

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *